Méhek feromonjai

Kép forrása
http://www.tananyag.almasi.hu/krez/a_mezo/rovar/meh.htm
Leírás szerzője
GK

Méhek összetett kommunikációs rendszerének része a feromonok rendszere. Mai ismereteink szerint a méhek 15 mirigye termel feromont.

A feromonok folyékonyak és továbbítódnak közvetett vagy közvetlen kapcsolattal, folyadék vagy gõz formájában. Feromonok lehetnek illékonyak és nem illékonyak. A feromonok olyan kémiai üzenetek amik hatnak az anyára, herére, munkás méhekre, a nem petézõ és a petézõ munkásméhekre, sõt sokszor csak a munkásméhek egy-egy csoportjára. A feromonok olyan kémiai üzenetek, amit kibocsáthat az anya, a here, a nem petézõ dolgozó méh vagy a petézõ dolgozó méh, de a lárva is, hogy választ kapjon más méhektõl. A kémiai üzenetet a méh az antennájával vagy egyéb testrészével érzékeli. Mézelõ méh (Apis mellifera) feromonjait lehet csoportosítani a rövid és hosszú távon ható feromonokra is.

A primer feromonok élettani (fiziológiai) változást okoznak és megváltozik a feromont befogadó méh viselkedése is. Gyorsan ad választ a feromont fogadó méh. Feromon nem egyetlen vegyi anyag, hanem számos vegyi anyag különbözõ arányú keveréke.

Veszélyt jelzõ feromon

Két fõ riasztó feromont azonosítottak mézelõ méh dolgozóinál. Az egyik az, melyet az Koschevnikov mirigy termel, a fullánk mellett. Több mint 40 kémiai vegyületbõl áll, beleértve izopentil-acetát (IPA), butil-acetát, 1-n-hexilalkohol, n-butanol, 1-oktanol, hexil-acetát, oktil-acetát, n-pentil-acetát és 2-nonanol. Ezek a kémiai vegyületek alacsony molekulatömegûek, erõsen változóak, és úgy tûnik, kevéssé egyedi feromonok. Alarm feromon szabadul fel, amikor egy méh megszúr egy állatot. Ez vonza vonzza a többi méhet, hogy a többi méh is védekezzen. A fa égésekor felszálló füst elfedheti a méhek riasztó feromonját. A másik riasztó feromont a mandibuláris mirigyekbõl bocsátja ki a méh, (2-heptanone), ami szintén egy nagyon illékony anyag. Ez a vegyület visszataszító-visszatartó hatású, és azt javasolja az idegen méheknek, hogy meneküljenek. Érdekes, hogy a 2-heptanone mennyisége nõ az életkorral, a méhek így lesznek védettebbek az idegenek ellen.

Fiasítás feromonja

Ez a feromon felelõs azért, hogy a dolgozó méhek gondozzák utódokat, a fejlõdõ méheket. Mind a lárva, mind a báb bocsát ki fiasítás feromont. Összetételtõl és az arányoktól függõen gátolja a petefészek-fejlõdést dolgozó méhekben, és segíti, hogy a dajka méhek különbséget tegyenek a dolgozó, here és a lárva, valamint a bábok között. Ez a feromon tízféle kevert zsíros-sav észterebõl áll. Szabályozza a dolgozók munkamegosztását, továbbá a lárvatáplálási magatartást is. A lárvaferomonok összetétele változik az egyedfejlõdés során a kifejlõdõ méhben. A mesterséges fiasítás feromonokat Yves Le Conte, Leam Sreng, Jerome Trouiller és Serge Henri Poitou szabadalmaztatta 1996-ban.

Észak Amerikában nagy méhészetekben folyik kísérlet a fiasítás feromonokkal, hogy a méhészek munkáját segítõ terméket állítsanak elõ.

Hereferomon

A hereferomon vonzza repülõ heréket elõsegíti a párzást.

Dufour mirigy feromon

A Dufour a mirigy a hüvelyi falon nyílik. Dufour mirigy és szekréciója rejtélyes. A mirigyváladék lúgos termék a hüvelyi testüregekbe áramlik, és azt feltételezik, hogy a tojásrakást változtatja meg. A Dufour váladékai teszik lehetõvé a dolgozó méhek megkülönböztetését a termékeny anyától. A feromonkomplexum több mint 24 különbözõ vegyi anyagból áll és segíti dolgozókat, hogy az anyás és anyátlan állapotot elkülönítsék. A dolgozó Dufour váladéka hasonló az egészséges anyához. A mirigyváladék az anyás családban hosszú láncú alkánokat, páratlan számú szénatomot tartalmaznak, de a petézõ anya és az anyátlan családok is hosszú láncú észtereket tartalmaznak.

A petézést jelölõ feromon

Ez a feromon, hasonlóan a fent leírthoz, segíti a dajkaméheket a felismerésben.

Láblenyomat feromon

Ez a feromon mindenhol ottmarad a méhek után, ahol végiggyalogolnak és segíti a nektár felkutatását a Nasonov feromonnal együtt.

Az anya tarzális mirígyében keletkezõ olajos váladék, ami szétkenõdve a lépen gátolja anyabölcsõ építését és a rajzást is, de egyben az anya élettartamára is hatással van.

Gyûjtõ feromon

Etiloleátot az idõsebb gyûjtõ méhek bocsátják ki, ami érleli a dajka méheket és kijáró méh állapotot idéz elõ. Ez a primer feromon nagyon erõsen szabályozza a dajkaméhek és a gyûjtõméhek arányát a méhcsalád szükségleteinek megfelelõen.

Nasonov feromon

Ezt a feromont a dolgozó méhek bocsátják ki és irányítja közös mozgásukat.

Egyéb feromonok

Feromonokat termel a méhek végbelében levõ feromon mirigy, továbbá a tarsus feromonmirigy, valamint viaszmirigy és a lép feromon, sõt tergite feromon mirigy is.

Szerző által felhasznált források

Csuja László:  http://users.atw.hu/europaimehesz/modules/news/article.php?storyid=361