A mintavétel során a területen több leszúrással (minimum 20) részmintákat veszünk. Ezeket a részmintákat vödörben összegyűjtjük, majd gondosan összekeverjük. Az így kapott homogén, a terület egészét reprezentáló átlagmintából mintegy 1 kg-nyit 1-2 kg talaj befogadására alkalmas polietilén zacskóba töltünk, melynek mérete lehetővé teszi, hogy az saját anyagával kerüljön bekötésre. A zacskó bekötése előtt a mintákat mintaazonosító jeggyel látjuk el, mely tartalmazza a vizsgálat jellegét, a mintavétel helyét és idejét, a minta kódját, valamint a mintavétel mélységét. Az ily módon kiállított mintaazonosító jegyet külön zacskóba téve (az adatok olvashatóságának biztosítása érdekében) a talajt tartalmazó tasakba helyezzük.
A mintavétel gépi és kézi eszközökkel egyaránt végezhető. A kézi eszközök közül a standard fúró a talaj felső 0-30 cm-es, a rétegfúró 0-60 cm-es rétegének megmintázására szolgál.
A leírt alapelvek és módszerek alkalmasak mezőgazdasági talajok és azt borító növényzet tulajdonságainak felméréséhez (a tápanyagutánpótlás, műtrágyázás tervezéséhez) éppúgy, mint szennyezett területek szennyezettségének felméréséhez, talajremediációs technológia monitoringhoz, utómonitoringhoz.
Dr. Kalocsai Renáta – Dr. Schmidt Rezső – Dr. Szakál Pál (UIS Ungarn Laborvizsgálati és Szolgáltató Kft Mosonmagyaróvár, Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar Mosonmagyaróvár): A szakszerű talaj- és növény-mintavételezés jelentősége, módszerei
http://www.uis.hu/download/A%20szakszeru%20talaj-es%20novenymintavetelezes.pdf