A lantán a természetben megtalálható, de kis mennyiségben. A ritkaföldfémek közé tartozik és elsősorban ritkaföldfémekkel alkotott ásványokban található meg. Általában két ércben fordul elő: a monacitban és bastnasitban. A világon évente 12000 tonnát termelnek és becslések szerint a rendelkezésre álló készlet mintegy 6 millió tonna.
A felhasznált lantán mennyisége évről évre növekszik, ami annak köszönhető, hogy katalizátorokban és üvegekben jól alkalmazható.
Élettani hatásai:
Leginkább azokra az emberekre nézve veszélyes, akik a munkakörnyezetben belélegzik a lantán gázokat és gőzöket. Főleg hosszú távú kitettség esetén tüdőembóliát okozhat. Növeli a tüdőrák kialakulásának esélyét, felhalmozódik a szervezetben.
Környezeti hatásai:
A lantán dömping szerű felhasználásának köszönhetően a környezetbe is egyre nagyobb mennyiségben van jelen. A legnagyobb kibocsátók az üzemanyag termelő iparok. A háztartási berendezések nem megfelelő hulladékgyűjtőkbe helyezésével is a környezetbe kerül, ezáltal fokozatosan felhalmozódik a talajban és a vízben, majd végül az emberekben és az állatokban is.
A vízi állatok sejtmembránjában okoz károsodást, ami számos negatív hatással van a szaporodásukra és az idegrendszerükre. Kimutatták, hogy a kagylókban nagymennyiség halmozódik fel kitettség esetén.