A víz energiatermelésre is felhasználható. A vízenergia több féle módon hasznosítható. A folyók gravitációs esését egy helyre koncentrálják duzzasztógáttal, vagy malomárokkal. Ezen a helyen turbina vagy vízkerék segítségével generátort, malmot vagy más gépet hajtanak meg, hogy elektromos áramot fejlesszenek, vagy mechanikai munkát végezzenek.
Érvek mellette:
- Más erőművekkel ellentétben a vízerőmű azonnal maximális teljesítményre tud állni, és mindig a fogyasztási igénynek megfelelő energiát tud termelni, mivel a tározóban a víz tárolható, a vízturbinák pedig rendkívül gyorsan beindíthatók. Azaz rendkívül alkalmas csúcserőműnek.
- Az elektromosság bármikor termelhető, mivel a vízmennyiségnek nincs olyan napi ingadozása, mint a szélnek, napfénynek és árapálynak, ezért ez egy megbízható energiaforrás. Alaperőműnek is alkalmas.
- Nem termel hulladékot és nem okoz légszennyezést.
- Megújuló energiaforrás.
- Az erőmű megépítése után nagyon kicsi a fenntartási költsége és viszonylag olcsó áramot tud előállítani.
- Ahol nagy mennyiségben elérhető, teljesen megoldhatja a terület vagy az ország áramellátását.
Érvek ellene:
- Egy duzzasztógát építése nagyfokú környezeti változásokkal jár. A gát alatti vízmennyiség és vízminőség megváltozik, ami a vízi és szárazföldi növények életét befolyásolja.
- Mivel a folyóvölgy elárasztásával jár, sok helyi faj élőhelye eltűnik, a helybeli lakosságnak át kell települnie.
- A duzzasztógát építése drága.
- A vízenergia csak ott aknázható ki, ahol nagy mennyiségű víz áll rendelkezésre.
- Az elárasztás nagy erdőket önthet el. Ahogy a növényzet bomlik, metán kerül a levegőbe, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez (bár ez csak egy egyszeri hatás).