Az Aedes szúnyog, melynek latin neve Aedes aegypti vagy Stegomyia aegypti a dangeu vírus hordozója. A dangeu vírus mellett a sárgaláz vírusát is hordozhatja ugyanez a szúnyog.
Dengue vírus a Flaviviridae család Flavivirus nemzetségébe tartozik és egyre nagyobb fenyegetést jelent a fejlődő világban.
Négy szerotípusba tartozó dengue vírust különböztettek meg eddig, melyek közül a vérzést okozó dengue láz (DHF = dengue hemorrhagic fever), a betegség legsúlyosabb megjelenési formája, mely az egyik szerotipusú vírussal megfertőződést követően egy másik szerotípussal történő felülfertőződéskor jön létre.
Enyhe lefolyású formája 4−8 nap lappangási idő után izületi gyulladást, izomgyulladást és piros és /vagy hólyagos kiütést okoz. A betegség enyhe formája nem különböztethető meg más vírusos megbetegedésektől, a gyógyulás gyors, általban nem igényel gyógyszeres kezelést.
A súlyos lefolyású DHF viszont akár halálos kimenetelű is lehet, lappangási ideje hasonlóan 4−8 nap, de a láz igen magas, extrém letargiával és álmossággal. Az erek permeabilitása nagymértékben megnő, az anyagcsere-egyensúlyok kórosan felborulnak, abnormálisan lecsökken a vér (a vérben lévő víz) mennyisége (hypovolemia) és a vérnyomás, aminek következtében sokkos állapot állhat be (hypovolémiás sokk). Mindez belső vérzésekkel párosulhat, mely un. fatális dengue sokk szindrómához (DSS) vezethet.
A dangue-láz elterjedtségét a Földön megtalálod itt!
http://axisoflogic.com/artman/publish/Article_25106.shtml