Ugrás a tartalomra

Mintavétel az 1. jelű monitoringkútnál

Kép forrása
Weprot Kft.
Leírás szerzője
Weprot Kft.

A nyárfás szennyvízelhelyező telep talajvízre gyakorolt hatása 2 db talajvíz-figyelő kút monitoringján keresztül valósul meg.  A monitoringkutakat a nyárfás közelében, a talajvíz áramlás irányának megfelelően kell elhelyezni. Az öntözőterületen a talaj és a talajvíz minőségének változását laboratóriumi vizsgálatokkal kell ellenőrizni:

  • A monitoring kutak vizéből félévente akkreditált módon vesznek talajvízmintát és akkreditált laboratóriumban vizsgáltatják azokat a következő komponensekre (pH, elektromos vezetőképesség, KOI, Ca, Mg, Na, K, NH4, CO3, HCO3, Cl, SO4, NO3, NO2 ) E komponenskört évi egy alkalommal toxikus elemekkel is kiegészítik.
  • A talajvíz kutakban havi gyakorisággal vízszintészleléseket végeznek.
  • A tisztított szennyvíz talajra gyakorolt hatásának ellenőrzése céljából éves gyakorisággal talaj vizsgálatokat végeznek. (Az alapállapot felvétel paramétereivel megegyező vizsgálatsorozat elvégzésével.)                  

Az öntözőtelep működése akkor megfelelő, ha a tisztított szennyvíz terhelése egyenletes és a talajra illetve talajvízre gyakorolt hatás következtében nem alakulnak ki az egyes komponensekre „B” szennyezettségi határérték feletti koncentrációk a talajvízben. A vizsgálati eredményeket a hatályban lévő 6/2009. (IV. 14.) KvVM-EüM-FVM együttes rendelet 2. mellékletében található „B” szennyezettségi határértékeihez kell hasonlítani. Az optimális működés elérése érdekében a laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek a függvényében javasolt az öntöző terület megnövelése.