A kullancsok parazita életmódot folytató élőlények, amelyek az ember, szárazföldi emlősök, madarak, hüllők, esetleg kétéltűek bőrén rögzülve, azok vérével táplálkoznak. A vérszívás során számos kórokozót juttathatnak be a gazda vérkeringésébe, így az ember és a háziállatok kellemetlen, akár végzetes élősködőiként, érthető, hogy a "nemszeretem" állatok közé tartoznak. Ennek ellenére érdemes közelebbről megismerni őket, és megérteni azt a sokrétű és kifinomult eszköztárat, amely evolúciójuk során ehhez a különleges életmódhoz való alkalmazkodást tette lehetővé számukra.
Rendszertan besorolás:
* Ízeltlábúak (Arthropoda) törzse
* Csáprágósok (Chelicerata) altörzse
* Pókszabásúak (Arachnida) osztálya
* Atkák (Acari) alosztálya
* Ixodida rend
* Kullancsfélék (Ixodidae) családja
Tévhit tehát a médiában vagy gyakran az orvosi köznyelvben is kialakult nézet, miszerint a kullancsok rovarok lennének, hiszen azokkal legfeljebb távoli rokonságban állnak. Valójában a kullancsok a legnagyobb méretű atkák, amelyeknek 720 faját írták le világszerte, ezek közül Magyarországon kb. 20 kullancsfaj előfordulása ismert.
A kullancsoknak három aktív, mozgásra képes fejlődési alakjuk van: a lárva, a nimfa és az adult (nőstény vagy hím). Mindhárom stádiumnak vért kell szívnia élete folyamán ahhoz, hogy továbbfejlődjön.
http://kullancsok.parazitak.hu/?%C9letm%F3d&pid=7