Elektromos vezetőképesség in situ mérése "direkt push" módszerrel

Kép forrása
www.geoprobe.com
Leírás szerzője
Fenyvesi Éva

A talaj vezetőképessége (EC) a talajok fontos jellemzője. A nagyobb vezetőképesség a finomabb szemcséjű, iszapos, löszös talajokat jellemzi, a homokos és durva szemcséjű talajok vezetőképessége kisebb. Néhány helyspecifikus magminta vételével ellenőrizhető a litológiai besorolás. Az EC értékekből ezután következtethetünk a az egyes rétegek elhelyezkedésére, vastagságára. A kisebb vezetőképességű, durvább szemcséjű, nagyobb áteresztőképességű rétegekben a szennyezőanyagok (szénhidrogének, klórozott illékony szerves anyagok, fémvegyületek) könnyebben vándorolnak.

Az EC mérések segítenek megérteni a szennyezőanyagok elhelyezkedését, mozgását, fontos információt adnak a monitoring kutak elhelyezéséhez.

Az EC mérés direct push technológiával (Direct Image® Electrical Conductivity (EC) System) úgy történik, hogy lyukat fúr a berendezés a talajba, és a fúró hegyében elhelyezett érzékelő végzi el a mérést. GPS helymeghatározó és beépített szoftver segítségével 3-dimenziós eloszlási térképeket kapunk.

Szerző által felhasznált források