Tejben akkumulálódó szennyezőanyagok is veszélyeztetik a szopós jegesmedvéket

Kép forrása
http://www.ngo.grida.no/wwfap/polarbears/risk/toxic.html
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

Egyes perzisztens szerves vegyületek bioakkumulálódnak, és közülük nem egy az anyatejben dúsul fel, annak nagy zsírtartalma miatt.

Az anyagtejben mérhető mennyiségben megjelenő policiklikus aromás szénhidrogének )PAH), poliklórozott bifenilek PCB), poliklórozott és brómozott ipari segédanyagok, például tűzgátlószerek, vagy a DDT és hasonló peszticidek nagy kockázatot jelentenek a jegesmedve bébik számára, melyek egyedüli táplálékként hónapokig csak anyatejet fogyasztanak és nagy mennyiségben, hiszen néhány hónap alatt 1 kg-os születés tömegüket megtízszerezik, mint szopós kölykök.

A nőstény jegesmedvék körében mintegy 1,5 százalékban diagnosztizáltak a kutatók un. pszeudohermapfroditizmust, ami azt jelenti, hogy a nőivarú jegesmedvék hormonháztartásával is probléma van, feltehetően a hormonanalógként ható vegyi anyagok jelenléte miatt.

A sarki ökoszisztéma különösen érzékeny ezekre a vegyi anyagokra, melyk csak a legutóbbi időben érék el a sarki területeket, így nem állt viszonylag hosszú adaptásiós idő a jegesmedvék rendelkezésére, hogy hozzászokjanak ezekhez a szennyezőanyagokhoz.

A diagramon a jegesmedve-anyatejben található POP-vegyületek (perzisztens szerves anyagok) mennyiségét láthatjuk. Az egyik oszlop a normál terhesség, szülés, szoptatás utáni tejet mutatja, a kisebb oszlopok viszont olyan jegesmedvéét, mely elveszítette kölykeit, tehát kevesebb tejet termel és feltehetően kevesebbet is eszik.