Rheum palmatum
Népies neve: rebarbaragyökér
A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozik. A Kínából származó növényt hazánkban termesztik. Egy-, illetve többéves faja is létezik. Nagy termetű növény, gyöktörzse répaszerű, levelei nagyok, tenyeresen karéjosak, a levelek tagolatlanok, de akár szárnyasan hasadtak is lehetnek. Virágzata füzérszerű, lepellevelek borítják, a 6 lepellevél a terméséréskor egyforma nagyságú.
* A növény szárát leveshez, gyümölcslevekhez, sütemények készítéséhez használhatják.
Gyógyászati célokra a növény föld alatti szervét, a gyökértörzsét használják.
A rebarbara gyökértörzs tartalmaz antrakinon glikozid keveréket (reumemodin-, aloéemodin- és reinglikozidok), diantron glikozidokat, cserzőanyagokat és flavonoidokat.
A növény gyökértörzsét kis adagban étvágyjavítóként, valamint gyomor-bélhurut esetén alkalmazzák. Nagyobb mennyiségben kiváló hashajtó, de alkalmazzák különféle emésztési zavarok esetén is. Jó gyomorerősítő.
A fogak és fogíny védelmében is ajánlott a rebarbara használata. Összehúzó és fájdalomcsillapító hatása miatt alkoholos kivonatát külsőleg szájnyálkahártya- és fogínygyulladás esetén használják. A növényből készített pép aranyérre is jótékony hatással van. Az élő növényben a hashajtó hatású antrakinonok és antranolok glikozidos kötésben vannak, emellett összehúzó, cserző hatású tannoidglikozid keverék is található benne. Kis adagban inkább az összehúzó hatása érvényesül, nagyobb adagban kifejezetten hashajtó.
http://www.hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Rebarbara_tenyeres?id=97
http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/gy%C3%B3gyn%C3%B6v%C3%A9nyek/Rebarbara-tenyeres
http://www.terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/rebarbara.html