Csombormenta (Mentha pulegium)

Kép forrása
http://www.plantthis.com.au/plant-information.asp?gardener=18696
Leírás szerzője
Tolner Mária

Mentha pulegium

Népies nevei: mocsárimenta vagy polyákmenta, bolhaölőfű, csomborpólé, pólémenta

A csombormenta az ajakosvirágúak  (Lamiales) rendjébe, azon belül az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó növényfaj.

Árterületek, mocsarak, árokpartok, illetve nedves rétek jellemző növénye. Évelő virágzása júniustól őszig tart.

15-40 centiméter magas felemelkedő szára van, amely általában egyszerű, de lehet elágazó is. Levelei 1-2 centiméter hosszúságúak, alakjuk tojásdad és finoman fogazottak. Virágai aprók bíborlila színűek és úgynevezett örvökben állnak a levélhónaljban. Illata nagyon emlékeztet a borsmenta és a kakukkfű illatára.

Drogja (Pulegii herba) illóolajat, keserűanyagot, heszperidin flavonglikozidát, diozmint, gyantát és cseranyagot tartalmaz.

Bélféregűzésre, rovarriasztó, köptető és köhögéscsillapító, emésztésserkentő. Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. Sárgaság ellen is fogyasztják. Vidéken a friss növényt bolhák ellen a szalmazsákba teszik.

A csombormenta az egész emésztőrendszert tisztítja, főleg az emésztetlen táplálékok feldolgozását segíti. A szájüregi gyulladások, fogággyulladás, illetve fertőzések könnyen kezelhetők erős főzetével történő rendszeres öblögetéssel.

A gyomor hurutos problémáinak kezelésére, gyomorrontásra, a telítettség és az émelygés érzetének megszüntetésére kiváló, főleg gyömbérrel és ürömmel kombináltan készített főzete.

A májat enyhén hevíti, miáltal zsírjaitól, lerakódásaitól, emésztetlen tápanyagaitól megszabadítja. Az epe termelését ezáltal serkenti, az epét frissíti, hatékonyabbá teszi. Szünteti a bélgörcsöket, szélhajtó. A lép megtisztítására ezerjófűvel kombináltan ajánlott. Reuma és köszvényellenes alkalmazhatósága egyrészt az emésztést rendező hatásának, másrészt az izületi fájdalmat, izomgörcsöt enyhítő aromaolajának tudható be. A fájó testrész külső bedörzsölése történhet a nyers növénnyel, vagy a növény illóolajával, mindkettő kiváló hatású.

Szárító, melegítő, vízhajtó hatása miatt a nyirokkeringés pályáit, immunerősítő. A szövetterekben, testüregekben pangó vizet segít elvezetni.

Az idegeket tehermentesítéssel, a mérgek feldolgozása által nyugtatja. Macskagyökérrel, édesköménnyel és kevés édesgyökérrel kombinálva hatékonyan szünteti a szorongást.

A légzést könnyíti. A léghólyagokat átjárhatóvá, a légzőfelületet szabaddá teszi.

Ezért asztmás, gümőkóros, vagy megfázásos, orrfolyásos tünetekkel küszködő betegek kezeléséhez szinte nélkülözhetetlen. A fekete bodza virágával együtt erősen izzasztó hatású főzet készíthető belőle, amit forrón, „paplan alatt” kell fogyasztani meghülés, vagy influenza esetén.

Bazsalikommal, galagonyával, borókával és ezerjófűvel kombinálva szívbetegek tüdővizenyőjét, éjjeli fulladásos rohamait kordában tarthatjuk vele.

Emmenagógum, vagyis a női reproduktiv szervek frissítését, fiatalítását, méregtelenítését, tisztulását segiti, ahogy a peték és a sperma érését is.

A menstruációs görcsöket csökkenti, a méh simaizomzatát ellazítja, fokozza a vérzés erősségét, hatékonyságát. Illóolajának fogyasztása viszont fokozza a méh görcseit, ami vetéléshez vezethet, ezért illoolajának belsőleg történő felhasználása ellenjavallt.

Szerző által felhasznált források

http://hu.wikipedia.org/wiki/Csombormenta

http://gyogynovenyek-gyogyteak.com/csombormenta-mentha-pulegium.html

http://www.javas.hu/gyogyaszat/gyogynovenyek/csombormenta.htm