Ugrás a tartalomra

Tüdőgyulladás

Kép forrása
http://www.bluecubepartnership.com/ServicesL8.html
Leírás szerzője
KÖRINFO

A Legionella egy igen elterjedt baktérium, megtalálható a természetes vizekben és a csapvízben egyaránt. Aeroszol formájában (vízpára) belélegezve jelent nagy veszélyt az egészségre, így a megbetegedés kockázatát többek között a fürdőhelyiségek, zuhanyzók, csapok, zárt téri szökőkutak jelentik.

A tüdőgyulladásos megbetegedések mintegy 10%-át ez a baktérium okozza. Világszerte számos Legionella járvány tör ki évről évre, amelynek következményeképpen Európában is több szállodát bezárattak a közelmúltban a hivatalos szervek. Magyarországon a Legionella következtében történt, regisztrált halálesetek száma ugyan évente általában nem haladja meg a 10 esetet, ténylegesen azonban mintegy 50-100 ember hal meg legionella fertőzés következtében.

A Legionella az emberre akkor válik veszélyessé, amikor nagy koncentrációban fordul elő, és a kialakuló aeroszolokkal szétszóródik, (zuhanyzók, légkondicionáló berendezések porlasz-tott vízcseppjei, stb.) megteremtve annak a lehetőségét hogy az emberek belélegezzék. Ebben az esetben már rendkívül rövid érintkezési idő is elegendő a fertőzés kialakulásához még az egészséges embereknél is.

Különösen a 30°C és a 40°C közötti hőmérséklet tartományban szaporodik a Legionella gyorsan. A baktérium úgy kerül a tüdőbe, hogy az ember pl. zuhanyozás közben belélegzi az aeroszolt, amelyben a Legionella él. A baktérium a tüdőbe kerülve életveszélyes tüdőgyulla-dást okoz, amelynek neve legionellosis, más néven legionárius betegség. A vízszállító csövek belső felületén kialakuló nyálka rétegbe beépülnek és ott is szaporodnak el a patogén baktériumok.

A képen a Legionella pneumophila baktérium mikroszkópos képe látható.

Szerző által felhasznált források

http://www.grundfos.com/web/homehu.nsf/Webopslag/HMAR-79KHDC