Delfinterápia

Kép forrása
http://www.animalpicturesarchive.com/Arch03/1118732545.jpg
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

A delfinterápia a lovas vagy kutyásterápiákhoz hasonlóan igen hatékony eszköz a beteg, sérült, fogyatékos, lassan fejlődő vagy autista gyerekek valamint a pszichiátriai zavarokkal küdők számára és a balesetek utáni rehabilitációban.

A vízben való szabad mozgás lehetősége kombinálódik a kedves állatok motíváló erejével és hatására oldódnak a gátlások, a görcsösség, javul a koncentráció, az odafigyelés, az összhang megteremtése. Az állat érintése, az állattal való közvetlen érintzkezés, az együtt úszás és játszás nemcsak elementáris élmény, de igen hatékony gyógyító eszköz is.  Jó hatással van a beszéd beindulására, a tanulási képességekre, az önállósodás, a magabiztosság megtapasztalására, az érzelmekre, a hangulatra. A delfinek direkt módon is gyógyítanak, érzékelik a beteg, sérült testrészt és azt rezgésekkel stimulálják. 

A delfin-terápia nagyon kedvelt "lágy" gyógyító eljárás, rohamosan terjedt el az elmúlt két évtizedben. Nemcsak a távoli meleg tengerekben (Florida, California, Mexikó, távol-keleti országok, Spanyolország, Törökország, Fekete-tenger), de manapság már akváriumokban is kínálgatják ezt a lehetőséget (Németország, Dánia, stb.), már nem is megfizethetetlen áron. Magyarországon tilos delfineket tartani, ezért a magyaroknak más országokba kell menniük, ha delfinterápiában szeretnének részesülni. Már 1−2 hetes terápia is igen hatékony lehet.

Néhány cím, ahol a delfinekről és a delfinterápiáról olvashatunk:
http://www.noilapozo.hu/20090402/az_allatterapia_alkalmazasi_lehetosegei_es_hazai_helyzete
http://www.delfindoktor.hu/terapias-kozpontok.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Animal-assisted_therapy (angolul)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Delfin (magyarul)