Ugrás a tartalomra

A globális felmelegedés hatásai

Kép forrása
http://www.szatmar.ro/files/tiny_mce/czinzel/jeghegy_1.jpg
Leírás szerzője
KÖRINFO

A globális felmelegedés okozta hatalmas jégmezők lassú olvadásának eredményeként megemelkedett tengerszint számos országban okoz majd katasztrófákat. A legjelentősebb nagy kiterjedésű és több méter vastagságú jégtakarók Grönlandon (7 méter) és a nyugati Antarktiszon (5-7 méter) találhatók. Előbbi felmelegedése aggasztóan gyorsul.

A tengerek szintjének megemelkedése beláthatatlan emberi veszteségeket okozhat tulajdonképpen bárhol a világon, főként azonban a fejlődő országok alacsonyabban fekvő területein, mint pl. Bangladesben, Dél-Kínában, de a tengerszintnél mélyebben elterülő európai államokban is (Belgium, Hollandia, Északnyugat-Németország). Jelentős környezeti katasztrófákkal kell számolni a sarkvidékektől egészen a trópusokig.
 A természetes élővilág pusztulása az életszínvonal zuhanását és hatalmas gazdasági veszteségeket okozhat, főként a legszegényebb és a fejlődő országokban.

Egy sarkvidék jégmezők nélkül:
A jegesmedvék, a rozmárok, valamint néhány fóka- és madárfaj kipusztulnának; a rénszarvasok élelem nélkül maradnának; a tengerek szintje nagy mértékben megemelkedne, emberek milliói kerülnének veszélybe. A felmelegedés a sarkvidékeken kétszer gyorsabb ütemben zajlik, mint a világ többi részén. A sarki jéggel egyidőben Grönland jégmezői is olvadnak, melyek együttesen 7 méteres tengerszint-emelkedést okozhatnak, víz alá temetve a szigetországokat és a part menti városokat szerte a világon. Ellenintézkedések híján a globális éghajlatváltozás az egész világtérképet át fogja rajzolni.