Ugrás a tartalomra

Molibdén

Kép forrása
http://periodictable.com/Elements/042/index.html
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

Vegyjel: Mo

Rendszám

42

Atomtömeg

95.94 g/mol

Elektronegativitás

1.8

Sűrűség (20°C-on)

10.2 g/cm3

Olvadáspont

2610 °C

Forráspont

4825 °C

Atomsugár

0.139 nm

Ionsugár

0.068 nm (+4) ; 0.06 nm (+6)

Izotópok

11

Elektronszerkezet

[ Kr ] 4d5 5s1

Első ionizációs energia

651 kJ/mol

Standardpotenciál

- 0.2 V

Felfedezte

Carl Wilhelm Scheele 1778-ban

 

A molibdén ezüstfehér színű átmenetifém, lágy és képlékeny, mint a wolfram. Gyakran összekeverik grafit és ólom érccel. Az egyik legmagasabb olvadáspontú elem. Felületén védő oxidréteg alakul ki, így passziválódik, de a savak lassan megtámadják.

 

Alkalmazások:

Értékes ötvöző anyag, hiszen hozzájárul a nemesített és edzett acélok keménységéhez, szívósságához. Emellett magas hőmérsékleten javítja az acél ellenálló képességét. Molibdén ötvözeteket használnak katalizátorokban és elektródák készítésére. A második világháború német tüzérségi darabja az úgynevezett "Big Bertha" is tartalmaz molibdént, mint az acél alapvető elemét.

Bizonyos nikkel alapú ötvözetekben alkalmazzák, mint például a "Hastelloys (R)" amely hőálló és rozsdamentes vegyi anyag. A molibdén magas hőmérsékleten oxidál. Újabban elektromosan fűtött üveg kemencékben illetve rakéta és a repülőgép-alkatrészekben is felhasználják. A kőolaj finomítás során kiváló katalizátor. Végtelen alkalmazása ismert az elektronika iparban. A molibdén alapvető nyomelem a növényi tápanyagellátásban. Egyes területeken az elem hiánya a talajban a növények ritkulásához, kopársághoz vezet. A molibdén-szulfidot síkosítóként alkalmazzák, különösen magas hőmérsékleten, ahol az olajok is lebomlanak. Szinte minden extraszilárdságú acélban megtalálható, amelyek általában 0,25-8% mennyiségű molibdént tartalmaznak. Molibdén port használnak áramkörökben, valamint mikrohullámú eszközökben és hűtőbordákban illetve félvezető eszközökben.

Szerző által felhasznált források