Aloe vera

Kép forrása
http://www.aloevera-centrum.hu/
Leírás szerzője
Oláh Eszter

Az Aloe vera féltrópusi növény, melynek orvostudományi története több ezer évre nyúlik vissza. Az első írásos emlékek az i.e. 15. századból maradtak fenn: sumér agyagtáblák tesznek említést róla. Az ókori Egyiptomban az örök élet szimbóluma volt, és az előkelők balzsamozásáért felelős papok előszeretettel használták a mumifikálási eljárás során. Az Aloe vera azonban nem csupán kozmetikumként szerzett magának elismerést: az ókori katonák sebgyógyításra is használták.

A növény őshazája eredetileg Afrika száraz éghajlatú vidékei. Napjainkban a Földközi-tenger mellékén, az Egyesült Államok több vidékén, továbbá a dél-amerikai kontinensen termesztik. Európába a keresztes hadjáratok idején jutott el az Andalúzia földjére lépő arabok révén.

Az Aloe vera a liliomfélék családjába tartozó évelő, természetes körülmények között 75–120 cm magasra megnövő, kaktuszhoz hasonlító növény. Levelein védőréteg található – ez a külső héj szűri meg és a levegőt és a vizet. A külső hártya alatt található a cellulóz bőrszövet, a levél közepén, a bőrszövet között pedig a növény legértékesebb részét képező, áttetsző gélállomány. Az Aloe vera csöves vagy harang alakú virágainak színe rendszerint sárga, narancssárga, piros vagy piszkosfehér, melyek gyakran zöldesen csíkozottak. Az aloénak mintegy 250–300 fajtája létezik a világon, de csak néhány rendelkezik gyógyító hatással (pl. Aloe ferrox, Aloe arborescens, Cal aloe). Kizárólag leveleit használják gyógyászati célokra; a levelek egyes részeit más és más célra hasznosítják. 

 Hatása

     1. Külsőleg alkalmazva

Az Aloe verából kivont friss gél ideális a külsőleg történő alkalmazásra, és erre az otthon termesztett növényt is fel tudjuk használni. A levél belsejében található víztiszta, kesernyés szagú és nyálkás gélállományt közvetlenül rákenhetjük a kezelendő bőrfelületre. Az emberi szövetek legmélyebb részéig képes behatolni (az Aloe vera a víznél sokkal jobban felszívódik, ezért hatóanyagait a szervezet is jobban tudja hasznosítani). Alkalmazható ízületi és reumatikus fájdalmakra, allergiás problémákra; de ideális elsősegélynyújtó szerként is különféle sérülésekre, égési sebekre. Kitűnő vérzéscsillapító, fertőtleníti a sebet és gyorsítja a sebgyógyulás folyamatát. A kozmetikai ipar a gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása mellett a bőr regenerálódását, hámosodását segítő tulajdonságát használja ki a különféle bőrápoló szerek hatóanyagaként.

     2. Belsőleg alkalmazva

Az Aloe vera géljét számtalan, belsőleg alkalmazható formában hasznosítják: iható 100%-os Aloe verát tartalmazó italokban (pl. gyümölcslevekben), illetve teákban; emellett létezik a piacon Aloe vera kapszula és ampulla is. Vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt elsőrendű táplálékkiegészítő, valamint az immunrendszer, a gyomor és a béltraktus kiváló szabályozója. Aktiválja a vér- és nyirokkeringést, a vese, máj- és epehólyag-funkciókat. Enyhíti a reumás fájdalmakat, továbbá javítja a pszichés állapotot és a fizikai állóképességet.

Összetevői

Ezidáig az Aloe verának kb. 200 hatóanyagát azonosították be. Az Aloek zseléje nem csak nedvességgel teli, hanem vitaminokkal, ásványi anyagokkal, enzimekkel, fehérjékkel, szénhidrátokkal és aminosavakkal is.

Néhány a bizonyított hasznos hatóanyagok közül:

    * mono és poliszacharidok: acemanon, aldopentóz, glükóz, xylóz, cellulóz…

    * antrakinonok (hashajtó és fájdalomcsillapító hatása miatt értékes): emodin, aloin, anthracene

    * enzimek: amiláz, baradikináz, kataláz, lipáz, nukleotidáz, foszfatáz

    * ásványi anyagok: kálcium, króm, vas, kálium, réz, magnézium, mangán, nátrium, kálium-szorbát

    * vitaminok: A vitamin (látás), B1 (sebgyógyulás és energiatermelés), B2+B6 (hiányossággal járó betegégek, mint pl: vérszegénység), B3 és B12 (idegsejtek működése, anyagcsere, vörösvértestek képzése), F+C+E (fertőzéses betegségek, elősegíti a hegesedési folyamatokat), béta karotin, folsav…

    * esszenciális aminosavak: A nyolc esszenciális aminosavból, melyet szervezetünk nem tud előállítani, hetet tartalmaz: izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, valin, hisztidin (a gyermekek szervezete nem tudja még előállítani)

     * szekunder aminosavak: A 14 szekunder aminosavból 11 megtalálható benne: aszparaginsav, glutaminsav, alanin, arginin, cisztin, glicin, hisztidin, hidroxiprolin, prolin, szerin, tirozin

     * további összetevői:

  • ligninek: könnyedén behatolnak a bőrbe
  • szaponinok: antiszeptikus hatásúak
  • aloin: enyhe hashajtó és hánytató
  • barbaloin-glüközid: antibiotikus és hashajtó
  • izobarbaloin: fájdalomcsillapító és antibiotikum
  • antranol és antracén: stimulálják a vér oxigénmegkötését
  • aloesav: antibiotikum
  • aloe-amodin: baktericid, hashajtó
  • fahéjsav: sebtisztító, csíraölő, gombaölő
  • fahéjsav-észter: fájdalomcsillapító és érzéstelenítő
  • éteres olaj: nyugtató
  • krizofánsav: bőrgombaölő
  • aloe ulcine: gátolja a gyomorszekréciót
  • mannóz acetilát: antibiotikus hatású