Alumínium-hidroxid

Kép forrása
http://hu.wikipedia.org/wiki/Alum%C3%ADnium-hidroxid
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

IUPAC név

aluminium(III)-hydroxide

Egyéb nevek

aluminium hydroxide, hydrated alumina

Képlet

Al(OH)3

Moláris tömeg

78,00344 g/mol

Megjelenés

amorf fehér por

Sűrűség

2,4 g/cm3 (szilárd)

Oldhatóság (vízben)

oldhatatlan

Veszélyesség:

EU osztályozás

irritál (I)

R-mondatok

-

S-mondatok

-

 

Az alumínium-hidroxid az alumínium legstabilabb vegyülete. Fehér, szilárd anyag, amely vízben oldhatatlan. Két módosulata létezik: bayerit (hexagonális kevésbé stabil) és hidrargilli. A természetben a monoklin kristályokból álló hidrargillit (gibbsit) ásványa fordul elő. Savakban és lúgokban komplexképződéssel oldódik.

Gyenge bázis: [Al(H2O)6]3+ <-> H+ + [Al(H2O)5OH]2+

Amfoter jellegű. Erős lúgban egy további proton elvesztésével aluminát ion képződik:

Al(H2O)3(OH)3(s) + OH-(aq) <-> [Al(H2O)3(OH)4]-(aq) + H2O(l)

Előállítás:

Laboratóriumi körülmények között alumíniumsók oldatából kicsapással. Ezek az oldatok hexaaqua-alumínium(III)-iont tartalmaznak, amely hat molekula vízzel koordinálódik, [Al(H2O)6]3+.

Alkalmazások:

A vizes oldatokból nagy felületű csapadék csapódik ki, amely jó adszorbens, ezért pácfestésre, illetve szennyvizek derítésére használják. Szerves, vízelvonásos reakciókban katalizátorként illetve katalizátorok hordozójaként alkalmazzák. Amfoter tulajdonságát a gyógyászatban felhasználják gyomorsavak semlegesítésére gyomorsav-túltengésre vagy gyomorfekélyre alkalmazott gyógyszerekben. Vesebetegségek kezelésénél a vér foszfát-szintjének ellenőrzésére használják. Vitatott negatív szerepe az Alzheimer-kór előidézésében. Ezen betegek esetében az agyban alumínium-tartalmú kristályokat mutattak ki, és ezért az alumíniumedények és alumínium-készítmények használatát ellenjavallják.