Ugrás a tartalomra

Bőrrák gyakorisága

Kép forrása
http://en.wikipedia.org/wiki/Squamous_cell_carcinoma
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

Bőrrák akkor alakul ki, amikor a bőr valamelyik rétegében nem szabályozott módon rendellenes sejtek indulnak növekedésnek. A bőrráknak három fajtáját különböztetjük meg attól függően, hogy az elváltozás mely sejteket érinti.
1. A bazális sejtes karcinóma a bőrrák legelterjedtebb formája. Ez a típusú bőrrák rendszerint nem szóródik szét, de kezelést igényel.
2. A bazális sejtes karcinóma leggyakrabban a napsugárzásnak kitett bőrfelületeken alakul ki, míg a pikkelysejtes karcinóma a felhám középső részében. a bőrön kívül a nyálkahártyákat, a tüdőt és más belső szerveket is érinthet.
3. A melanociták rendellenes kinövései, más néven rosszindulatú melanómák a bőrrák legagresszívebb formái. A melanómák rövid idő alatt áttétet képezhetnek a test más részein, illetve a különböző szervekben. Ez a bőrráktípus végzetes lehet, ha nem ismerik fel és kezelik időben. Kialakulásának kockázata fokozott a világos bőrű embereknél. A sok napozás és a gyakori leégés növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.

A térképen a bőrrák gyakoriságát mutatjuk az egész Földön. A mértékegység a bőrrák előfordulása 100 000 lakosra vetítve, 2004-ben. Magyarországon 4 eset jut százezer lakosra ez nagyobb érték, mint a legtöbb nyugateurópai országban, de kisebb, mint Lengyelországban. Mivel a térkép az összes bőrrákfajtát együtt ábrázolja, a legnagyobb értékek az erős napsütésnek kitett területeken mutatkoznak a legnagyobb értéket kitevő melanómák miatt.

A térképen alkalmazott jelölések az alábbiak:

     nincs adat      kisebb, mint 0,7      0,7-1,4      1,4-2,1      2,1-2,8      2,8-3,5      3,5-4,2      4,2-4,9      4,9-5,6      5,6-6,3      6,3-7,0      7,0-7,7      nagyobb mint 7,7