A nonil-fenolok az alkil-fenolok egy csoportja, mosószerek egyik prekurzora. Az egyik nagy mennyiségben gyártott ipari vegyi anyag a világon és Európában.
A nonil-fenolok gyártása a fenolok savval katalizált alkilálása és a nonének keverése révén történik. A nonil-fenolok vízoldékonysága rossz,alkoholban oldhatóak. A természetben a nonil-fenolok a mosószerként használatos nonil-fenol-etoxilát bomlásával jönnek létre.
A nonil-fenol-etoxilát részletes ismertetését itt találja.
A nonil-fenolok úgynevezett endokrin diszruptorok, vagyis hormonrendszert károsító vegyi anyagok. Képesek az ösztrogén utánzására, ami megzavarja a kitett élőlények hormonműködését, egyensúlyát. A nonil-fenolok megtalálhatóak a szennyvízben, felszíni vízek üledékében, ami az emberre gyakorolt káros hatáson kívül problémát jelent a természetes vízi ökoszisztémára is. A nonil-fenolok használata éppen ezért az EU-n belül többféle használata is korlátozott vagy éppen korlátozásai eljárás alatt áll a REACH rendelet hatálya alatt.
A csatolt toxikológiai jellemzés a nonilfenol környezettoxikológiai adatait tartalmazza angol nyelven. Az összeállítást a az USA Kalifornia Környezetvédelmi Ügynöksége készítette és publikálta (Integrated Risk Assessment Branch, Office of Environmental Health Hazard Assessment, California Environmental Protection Agency).
A nonilfenol szerepel a REACH törvény értelmében a XVII. mellékletben felsorolt korlátozás alá eső vegyio anyagok között, ami azt jelenti, hogy Európában a nonilfenolok bizonyos használata és a vegyi anyag piacra kerülése korlátozott. Ez vonatkozik mind a nonilfenolra, mind pedig a nonilfenol etoxilátra.
A 46. szám alatt listázott nonilfenol és nonilfenol-etoxilátra vonatkozó korlátozások és kivételek az alábbiak:
(a) Nonilfenol C6H4(OH)C9H19
(b) Nonilfenol etoxiylát (C2H4O)nC15H24O
Nem kerülhet a piacra és nem lehet termékek összetevője, ha 0,1 tömeg%-nál nagyobb koncentrációban fordul elő a termékben az alábbi felhasználások során:
(1) ipari és intézményi mosás, tisztítás, kivéve:
— zárt és kontrollált tisztítórendszerekben, ahol a mosófolyadékot visszaforgatják vagy elégetik,
— speciális tisztítóberendezések, melyekben a mosófolyadékot visszaforgatják vagy elégetik;
(2) háztartási tisztítás, mosás;
(3) textília és bőrfeldolgozás, kivéve:
— azon folyamatokban, melyekből nincs kibocsátás a csatornába / szennyvízbe,
— speciális kezelőberendezéssel ellátott rendszerek esetén, ahol a a technológiai vízet utókezelik a szerves anyagok eltávolítása céljából, mielőtt azt a biológiai szennyvízkezelőbe vezetnék;
(4) emugeálószerként mezőgazdasági tisztításnál;
(5) fémfeldolgozásban, kivéve:
— kontrollált zárt rendszerben való használat esetét, ahol a mosófolyadékot reciklálják vagy elégetik;
(6) papír és pulpgyártásban;
(7) kozmetikai termékekben;
(8) egyéb testápolási szerekben
(9) peszticidek és biocidek formulázószereként.
http://enfo.hu/node/10434
http://www.opc.ca.gov/webmaster/ftp/project_pages/MarineDebris_OEHHA_ToxProfiles/Nonylphenol%20Final.pdf
A. Soares, B. Guieysse, B. Jefferson, E. Cartmell, J.N. Lester: Nonylphenol in the environment: A critical review on occurrence, fate, toxicity and treatment in wastewaters - Environment International 2008 (34) 1033-1049 (doi:10.1016/j.envint.2008.01.004 PMID 18282600)
DIRECTIVE 2003/53/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 18 June 2003 amending for the 26th time Council Directive 76/769/EEC relating to restrictions on the marketing and use of certain dangerous substances and preparations (nonylphenol, nonylphenol ethoxylate and cement), Official Journal of the Europaen Union, July 17, 2003
http://www.reach-compliance.eu/english/REACH-ME/engine/sources/reach-annexes/launch-annex17.html